Enerji Nakil Hatları Projeleri Nasıl Çizilir?

Enerji nakil hatları elektriğin doğru ve sorunsuz dağıtılması açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda da enerji nakil hatları projesi çizilirken nakil sırasında kayıpları en aza indirebilmek önemlidir. Tabi nakil hattının uygun olarak çizilmesi maliyetleri de en aza indirecektir. Bu gibi durumlar göz önüne alındığı zaman enerji nakil hatlarının doğru planlanması gerektiğinin farkında olmak gerekir. 

ENH projelendirilirken temelde telin cinsine ve bölge şartlarına göre telin yerden yüksekliği, direklerin bu teli taşıyacak mukavemette olması ve üzerinde taşıdığı enerjinin gerilimine göre en kötü şartlarda birbirine veya diğer çevre elemanlarına atlama yapmaması esasına dayanır. Bunun için öncelikle hattın geçeceği güzergah etüt edilir ve güzergah bilgileri alınır. Daha sonra güzergah bilgileri yan görünüm haline iki boyutlu görülecek şekilde profili çıkarılır. Direk ve iletkenler profil üzerinde uygun noktalara yerleştirilir. Yapılan hesaplamalar ile diğer malzemeler ve tipler belirlenir.

Bunun yanında taşınacak enerjinin temel büyüklükleri (gerilim, akım, frekans gibi) sorunsuzca iletilmesi için gerilim düşümü, akım taşıma kapasitesi, kısa devre gibi durumlar göz önüne alınarak projelendirilir.

Tüm bu işlemleri Arazen ile hızlı ve hatasız şekilde yapabilir, gerekli tüm çıktı ve raporları tek tıkla alabilirsiniz.

Şurada paylaş:

En Güncel

Sosyal Medyada Biz